Różnica między kremacją a utylizacją zwierząt - oferta ROSENGARTEN
Różnica między kremacją a utylizacją zwierząt - oferta ROSENGARTEN
W życiu każdego opiekuna zwierząt przychodzi moment, w którym trzeba pożegnać swojego najwierniejszego przyjaciela. Pamięć o ukochanym zwierzęciu to skarb, który warto w sobie pielęgnować. Wspomnienia wiążą się z jednej strony z bólem i wielką stratą, z drugiej strony przypominają o szczęśliwych chwilach, dających nadzieję na przyszłość.
Nie będzie na to dobrego momentu, trzeba jednak myśleć o tym, co dalej. Co czeka opiekuna po śmierci jego pupila? Na co się przygotować, czym różni się utylizacja od kremacji i gdzie można dokonać pochówku? Poniżej przekazujemy kilka rad i niezbędnych odpowiedzi, które pozwolą lepiej przygotować się do odejścia pupila.
Na początku warto wspomnieć o kwestiach prawnych związanych z pochówkiem zwierząt. W Polsce istnieją przepisy regulujące ten proces, które zapewniają jego zgodność z obowiązującymi normami. Dotrzymanie ich ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia szacunku dla zmarłego zwierzęcia oraz dla komfortu emocjonalnego jego właścicieli. Choć wielu opiekunów może uważać, że naturalne jest pochowanie ciała swojego pupila w sąsiedztwie domu, to samodzielne grzebanie zwierzęcia w ziemi jest nielegalne zgodnie z obowiązującym prawem i należy się liczyć z karą grzywny za takie postępowanie.
Opiekun po śmierci zwierzęcia ma kilka możliwości pochowania pupila. Pierwsza to nawiązanie kontaktu z wybranym przez siebie krematorium dla zwierząt. Druga to skontaktowanie się z ośrodkiem prowadzącym w gminie działalność polegającą na utylizacji zwierzęcych zwłok i przekazanie ciała pupila. A trzecia to skontaktowanie się z lekarzem weterynarii, który może przekazać zwierzę ośrodkowi kremacyjnemu lub utylizacyjnemu. Kolejna możliwość -odszukanie cmentarza dla zwierząt i pochówek w ziemi w wyznaczonym do tego miejscu. Dokonując wyboru jednej z opcji dobrze jest wiedzieć, co oznaczają , a utylizacji zwierząt nie mylić z kremacją.
Utylizacja
Usługa najczęściej wybierana przez właścicieli zwierząt w gabinetach weterynaryjnych i lecznicach, czyli spalenie zwłok zwierzęcia razem z odpadami (śmieci) – to rozwiązanie, które proponuje państwo. Jednak który opiekun dobrze czuje się z myślą, że ciało jego przyjaciela zostanie potraktowane w ten sposób? Przecież wszyscy pragną, by ich przyjaciel również po śmierci był traktowany z szacunkiem i godnością – zasłużył na to.
Kremacja
To proces spalania zwłok, jednak odbywa się w zupełnie inny sposób niż utylizacja. Do tego celu przeznaczone są specjalne krematoria dla zwierząt. Ciała naszych pupili odbierane są, przewożone i spopielane z najwyższym szacunkiem niezależnie od wybranej usługi kremacji. W wyniku kremacji w temperaturze bliskiej 1000 ° C zwłoki są spopielane. Prochy otrzymane po kremacji są sterylne i można je przechowywać w urnie, bądź rozsypać w dowolnym wybranym przez nas miejscu. Często jest to miejsce, które miało dla człowieka i zwierzęcia szczególne znaczenie emocjonalne. Można wybrać opcję kremacji indywidualnej, po której prochy wracają do właściciela. Przy kremacji wspólnej lub anonimowej prochy naszych podopiecznych pozostają rozsypane w ogrodach różanych przy naszych krematoriach. Ponadto przy kremacji indywidualnej oraz wspólnej mamy możliwość stworzenia osobistej pamiątki, takiej jak odcisk łapki lub indywidualnej biżuterii z odrobiną sierści lub prochów Waszego pupila.
Odpowiedzialność, empatia i miłość do zwierząt to wartości ROSENGARTEN, dzięki którym tworzymy dla Was miejsca czułego pożegnania.