Stare koty - objawy i środki ostrożności
- Koty w podeszłym wieku – informacje ogólne
- Jak starzeją się koty?
- Kiedy kot osiąga podeszły wiek?
- Ile lat ma mój kot?
- Zewnętrzne oznaki kota w podeszłym wieku
- Zachowanie kota w podeszłym wieku
- Zdrowie kota w podeszłym wieku
- Jak dbać o kota w podeszłym wieku?
- Sprawność fizyczna kotów w podeszłym wieku
- Sprawność umysłowa kota w podeszłym wieku
- Zdrowe odżywianie kota w podeszłym wieku
- Kot w podeszłym wieku - przygotowania
- Opieka zdrowotna - regularne wizyty kontrolne u weterynarza dla kotów w podeszłym wieku
- Oszczędź ukochanemu kotu cierpienia
- Organizacja pogrzebu kota
Koty w podeszłym wieku – informacje ogólne
Koty, jak wszystkie żywe istoty, starzeją się. Niestety, proces starzenia przebiega u nich szybciej niż u ludzi, i muszą nas opuścić często wcześniej, niż byśmy tego chcieli. Nie możemy zatrzymać procesu starzenia się, ale zawsze powinniśmy dbać o swojego kota i wspierać go w sposób odpowiedni do jego wieku. Potrzeby kotów w podeszłym wieku zmieniają się. Starsze koty częściej chorują i cierpią na różne dolegliwości. Podpowiadamy jak dbać o kota w podeszłym wieku.
Znając cykl życia kotów, warto odpowiednio przygotować się na moment ich odejścia. Poniżej przybliżymy Wam możliwości godnego pożegnania ukochanego czworonoga.
Jak starzeją się koty?
Średnia długość życia kotów jest znacznie krótsza niż ludzi. To, ile lat osiągnie kot, zależy od tego, jak o niego dbamy, od przebytych urazów i opieki medycznej. Koty żyjące na zewnątrz osiągają na ogół krótszy wiek niż koty domowe, ponieważ są narażone na ryzyko obrażeń spowodowanych przez samochody lub inne zwierzęta. Regularne szczepienia i badania profilaktyczne zmniejszają ryzyko wystąpienia niebezpiecznych chorób.
Ilu lat mogą dożyć koty? Koty wolno żyjące, jeśli opiekujemy się nimi w sposób odpowiedni dla gatunku, mogą dożyć średnio 10 lat. Koty domowe mogą żyć ponad 15 lat. Księga Rekordów Guinnessa podaje, że najdłużej żyjący kot na świecie, Creme Puff z Teksasu, dożył nawet 38 lat i 3 dni!
Kiedy kot osiąga podeszły wiek?
Koty osiągają podeszły wiek po przeżyciu 7-10 lat. Proces starzenia się jest indywidualny dla każdego kota. Jeśli Twój kot nie wykazuje w tym wieku żadnych zmian w zachowaniu czy wyglądzie, postępuj jak dotychczas w jego pielęgnacji. Poniżej wyjaśniamy jak rozpoznać kota w podeszłym wieku.
Ile lat ma mój kot?
Zanim przejdziemy do zewnętrznych oznak starzenia i charakterystycznych zachowań kotów w podeszłym wieku, chcielibyśmy wyjaśnić, ile lat ma twój kot w latach ludzkich. W tym celu stworzyliśmy zestawienie:
Wiek kota | // | Wiek osoby |
|
|
Zewnętrzne oznaki kota w podeszłym wieku
Z wiekiem sierść kotów często staje się matowa i traci swój blask. Ponadto mogą pojawić się szaro-białe przebarwienia sierści, zwłaszcza wokół głowy. Sierść staje się matowa, ponieważ starzejące się koty nie są w stanie zapewnić sobie odpowiedniej pielęgnacji. Wraz z wiekiem kota można zaobserwować, że zmniejsza się jego muskulatura, a postawa staje się bardziej niestabilna. Może się również zmienić jego masa ciała. Niektóre koty przybierają na wadze w wyniku braku ruchu, kiedy inne tracą, ponieważ cierpią na różne choroby, z powodu których przestają jeść.
Zachowanie kota w podeszłym wieku
Kiedy kot się starzeje, zmienia się również jego zachowanie. Typowe zachowania kotów w podeszłym wieku to:
- unikanie kontaktu (wycofywanie się
- częste spanie,
- niechęć do poruszania się,
- utrata apetytu,
- nadmierne przywiązanie do człowieka,
- problemy z higieną (np. oddawanie moczu w przypadkowych miejscach w domu),
- niepokój
Obserwuj uważnie swojego kota i zwracaj szczególną uwagę na opisane powyżej oznaki starzenia się. Tylko wtedy, gdy prawidłowo je rozpoznasz, będziesz mógł zaspokoić potrzeby swojego pupila.
Zdrowie kota w podeszłym wieku
Starzenie się niesie ze sobą typowe choroby wieku podeszłego. Mogą one znacznie obniżyć jakość życia kotów, ale przy odpowiedniej opiece, dolegliwości będą z pewnością mniej odczuwalne. Typowe choroby, na które cierpią koty w starszym wieku to:
- Niewydolność nerek. Jest to choroba, w której sprawność nerek stale się zmniejsza. Chorobę tę można wykryć poprzez badanie moczu i krwi jeszcze przed wystąpieniem objawów. Dzięki temu można ją odpowiednio szybko leczyć dietą i lekami, a także znacznie spowolnić jej postęp. Objawami niewydolności nerek są: zwiększone pragnienie, utrata apetytu, utrata wagi i matowa sierść;
- Nadciśnienie tętnicze (może prowadzić do ślepoty oraz uszkodzenia mózgu, serca i centralnego układu nerwowego);
- Nadczynność tarczycy (utrata wagi mimo zwiększonej ilości jedzenia);
- Choroby uzębienia (FORL - odontoklastyczne resorpcyjne nadżerki u kotów jest jedną z najczęstszych i najbardziej bolesnych chorób uzębienia u kotów, w której dochodzi do rozpuszczenia zębów i ich korzeni);
- Choroby stawów;
- Choroby serca;
- Guzy (łagodne i nowotwory złośliwe);
- Demencja (kot płacze, wydaje się być zdezorientowany, problemy z higieną, zmiany w rytmie snu i czuwania).
Jak dbać o kota w podeszłym wieku?
Możemy zrobić na prawdę wiele, aby zapewnić naszym czworonożnym przyjaciołom poczciwe życie w starszym wieku i zachować ich sprawność fizyczną i psychiczną. Dajemy kilka wskazówek, jak prawidłowo opiekować się kotem w podeszłym wieku.
Sprawność fizyczna kotów w podeszłym wieku
Koty w podeszłym wieku zwykle szukają spokoju, komfortu i unikają nadmiernego, fizycznego kontaktu. Ważne jest, aby odpowiedzieć na tę potrzebę i nie obciążać kota zbytnim wysiłkiem.
Warto zapewnić kotu wygodne i łatwo dostępne miejsce do spania. Jeśli kot nie jest już sprawny fizycznie, nie powinien skakać ani wspinać się do swojego legowiska. Mały stołek może w tym pomóc. Rampy i drabinki mogą być równie pomocne i stanowić dodatkowy bodziec do poruszania się. Dla zachowania sprawności fizycznej kota konieczne jest, aby jego mięśnie i ścięgna nie przestały pracować. Właściciele kotów powinni zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią ilość ruchu. Aby zmotywować kota do aktywności fizycznej, możesz zachęcić go do krótkich zabaw. Mogą to być zabawy sprawnościowe, z użyciem specjalnych akcesoriów interaktywnych lub drobnych zabawek.
Sprawność umysłowa kota w podeszłym wieku
Krótkie zabawy nie tylko wspomagają sprawność fizyczną kota, ale są również korzystne dla jego intelektu. Mimo że tresura kotów nie jest łatwa, zawsze możesz spróbować nauczyć swojego czworonożnego przyjaciela nowych sztuczek. Te sztuczki mogą być całkiem proste, takie jak reagowanie na własne imię lub komendę "chodź". Koty mogą również nauczyć się aportować i "podawać łapę".
Przede wszystkim stawiaj drobne wyzwania swojemu kotu, ponieważ jest to jedyny sposób na zachowanie sprawności fizycznej i psychicznej do późnej starości.
Zdrowe odżywianie kota w podeszłym wieku
Zdrowa dieta jest podstawą zdrowego życia. Różni się ona na różnych etapach życia kota. Ważne jest, aby dostosować dietę kotów do ich potrzeb. Koty w podeszłym wieku mają spowolniony metabolizm, dlatego karma powinna być niskokaloryczna. Starzejące się koty potrzebują również mniej białka, fosforu i sodu. Wzrasta natomiast ich zapotrzebowanie na lizynę, cynk, witaminę A, B1, B6, B12 i witaminę E.
Wysokiej jakości karma dla kotów-seniorów jest dostępna w specjalistycznych sklepach. Możesz skontaktować się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci wybrać odpowiednią karmę i dostosować dietę.
Kot w podeszłym wieku - przygotowania
Częste wizyty u weterynarza są dla wielu właścicieli chorujących kotów w podeszłym wieku obciążeniem zarówno logistycznym jak i finansowym. W przypadku kotów o poważnych dolegliwościach i cierpiących w wyniku postępujących chorób może pojawić się myśl o uśpieniu czworonoga. Właściciele często zastanawiają się jak powinno wyglądać pożegnanie ukochanego zwierzęcia. Starzenie się i śmierć są częścią życia, dlatego ważne jest, aby odpowiednio wcześnie zająć się tymi kwestiami.
Opieka zdrowotna - regularne wizyty kontrolne u weterynarza dla kotów w podeszłym wieku
Pierwszy krok w dbaniu o zdrowie kota możesz zrobić sam, uważnie obserwując swojego pupila. W ten sposób można zareagować na zmiany fizyczne i psychiczne we wczesnym stadium rozwoju choroby. Pogorszenie stanu sierści, ruchliwości, apetytu lub ogólna zmiana charakteru są często pierwszymi oznakami choroby.
Powinieneś również regularnie badać swojego kota u lekarza weterynarii. Nawet jeśli Twoje zwierzę wydaje się mieć dobre samopoczucie, powinno przynajmniej raz w roku udać się do weterynarza na profilaktyczne badania kontrolne. Dzięki temu można wykryć wiele chorób we wczesnym stadium. W starszym wieku kota wskazane są częstsze kontrole u weterynarza.
Zalecane badania profilaktyczne dla kotów to:
- Pomiar ciśnienia krwi
- Pomiar masy ciała
- Sprawdzenie stanu szczepień
- Badanie palpacyjne ciała
- Badanie oczu, zębów i uszu
- Badanie stawów
- Kontrola pasożytów
- W razie potrzeby, badania laboratoryjne, takie jak badanie moczu i krwi
Badania kontrolne pomagają utrzymać kota w zdrowiu i mogą uchronić go przed groźnymi chorobami. Jeśli jednak konieczna jest operacja lub poważniejsze leczenie, koszty weterynaryjne mogą szybko stać się poważnym obciążeniem finansowym, dlatego warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla swojego kota.
Niektóre choroby we wczesnym stadium można wykryć samodzielnie, za pomocą szybkich testów moczu, które wykonuje się w domu. Istnieją firmy farmaceutyczne (np. PEZZ) oferujące takie testy dla kotów.
Oszczędź ukochanemu kotu cierpienia
Mimo całej troski i miłości, jaką obdarzasz swojego kota, prędzej czy później nadejdzie moment, w którym będziesz musiał go pożegnać. W przypadku kotów, które wyjątkowo cierpią z powodu chorób, lekarz weterynarii może wspomnieć o możliwości eutanazji zwierzęcia. Termin eutanazja pochodzi z języka greckiego i oznacza łagodne i bezbolesne uśpienie.
Kiedy nadchodzi właściwy moment na uśpienie kota? Jeśli zwierzę cierpi na nieuleczalną chorobę, odczuwa silny ból (miauczy z bólu, odczuwa niepokój), a wszelkie metody leczenia zawodzą, warto być przygotowanym na ostatnią wizytę u weterynarza. Lekarz odpowie na wszelkie pytania, a przede wszystkim podejmie decyzję o ewentualnej eutanazji zwierzęcia.
Organizacja pogrzebu kota
Kiedy ukochane zwierzę odchodzi trudno poradzić sobie z emocjami. W takich okolicznościach warto być przygototowanym odpowiednio wcześniej i podjąć decyzję w jaki sposób będzie wyglądać ostatnie pożegnanie pupila.
Istnieje wiele możliwości pożegnania czworonoga. W przypadku uśpienia, zwierzę można pozostawić u weterynarza, skąd zostanie przekazane do utylizacji. Ta opcja jest często nie do przyjęcia dla wielu właścicieli, którzy traktują swoje zwierzaki jak pełnoprawnych członków rodziny.
Wielu weterynarzy współpracuje z zakładami pogrzebowymi dla zwierząt, które odbierają zwierzęta z kliniki i przekazują je do krematorium. Właściciele często nie wiedzą o takiej możliwości pożegnania pupila, dlatego tak ważna jest edukacja w tym temacie.
Firma ROSENGARTEN stworzyła miejsce, gdzie możecie pożegnać się ze swoim ukochanym pupilem tak, jak chcecie. W ROSENGARTEN pracownicy omówią szczegóły pożegnania czworonoga. Doradzą w wyborze pamiątek, które pomogą zachować wspomnienia o wspólnie spędzonych chwilach. Właściciele zwierząt mają do wyboru kilka możliwości pochówku. ROSENGARTEN oferuje pełną szacunku kremację i czułe pożegnanie z ukochanym zwierzęciem. Kremacja pupila pozwoli Wam pozbyć się wielu trosk.