Psy, koty i inne zwierzęta ze schronisk
- Psy, koty i inne zwierzęta ze schronisk
- Jak na początek postępować ze zwierzęciem ze schroniska?
- Dlaczego zwierzęta trafiają do schronisk?
- A co jeśli zwierzę umrze w schronisku?
- Korzyści z posiadania zwierzęcia ze schroniska
- Czy psy ze schroniska nadają się na psy asystujące?
- Wesprzyj zwierzę w schronisku dla zwierząt
- Jaką rolę nadal pełni schronisko dla zwierząt?
Psy, koty i inne zwierzęta ze schronisk
Schroniska dla zwierząt są często miejscami schronienia i nadziei. Zwierzęta w potrzebie znajdują tu bezpieczeństwo i opiekę. Od bezdomnych psów i kotów, przez uratowane egzotyczne ptaki, po małe gryzonie szukające nowego domu – schroniska dla zwierząt to miejsca dla zwierząt poszukujących miłości, opieki i ciepłego miejsca do spania.
Wiele zwierząt ma burzliwą przeszłość. Część z nich została uratowana ze złych warunków życia, inne zostały oddane przez właścicieli lub nawet porzucone. Niektóre z nich doznały obrażeń fizycznych lub emocjonalnych i wymagają specjalistycznej opieki i uwagi. Pomimo tych tragicznych wydarzeń zwierzęta te potrafią oddać swoje serce nowym opiekunom.
Jak na początek postępować ze zwierzęciem ze schroniska?
Pierwsze dni w nowym domu są szczególnie ważne dla aklimatyzacji zwierzęcia zaniedbanego lub po traumie, determinują one dalszy przebieg współżycia. Przyjmując zwierzę ze schroniska dla zwierząt, zawsze należy pamiętać, że środowisko do którego pryzmujemy nowe zwierzę jest dla niego całkiem obcym miejscem i musimy dać mu przestrzeń oraz czas na poznanie nas, naszego domu oraz zwyczajów w nim panujących. Ważne jest również ustalenie jasnych zasad zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela.
Pryzmując pod swój dach zwierzę musimy pamiętać, że będzie ono mieszkać z nami około 10-15lat, dlatego nie możemy pobłażliwe podchodzić do wychowania. Należy wprowadzić reguły dzięki, którym zwierzę będzie rozumiało jak ma postępować. Nasza niekonsekwencja może jedynie zaszkodzić i utrudnić aklimatyzację w nowym domu.
Dlaczego zwierzęta trafiają do schronisk?
Jest wiele powodów, dla których ludzie oddają swoje zwierzęta do schronisk. Często wynika to z nieodpowiedniego przygotowania właścicieli zwierząt domowych do przyjęcia swojego zwierzaka lub wspólnego życia. Inni właściciele zwierząt szybko są przytłoczeni sytuacją i nie mają innego wyjścia. Inne powody obejmują; niespodziewana alergia na nowego zwierzaka lub niespodziewane koszty utrzymania i leczenia zwierzaka. Niestety, zakupy pod wpływem impulsu spowodowane frustracją lub samotnością są i nie były rzadkością podczas pandemii. Bezrefleksyjne zachowanie często kończyło się utratą przez zwierzaka domu.
Decyzja o przyjęciu nowego członka rodziny ze schroniska dla zwierząt musi być przemyślana, decyzja ta jest podejmowana w perspektywie długoterminowej. Oczywiście istnieją również przyczyny nieprzewidywalne, takie jak nagła śmierć właściciela lub przeprowadzka do środowiska wrogiego zwierzętom lub nieodpowiedniego gatunkowo. Starsi właściciele często mogą potrzebować pomocy w życiu codziennym i nie mogą już w wystarczającym stopniu opiekować się swoimi zwierzętami.
A co jeśli zwierzę umrze w schronisku?
Nawet jeśli nie życzymy tego żadnemu zwierzęciu, zwierzęta w schronisku często starzeją się i umierają na miejscu. Zgodnie z przepisami schroniska dla zwierząt, w schronisku dla zwierząt nie można poddawać eutanazji, choć wyjątek stanowią zwierzęta nieuleczalnie chore lub cierpiące na silny, chroniczny ból. Tę decyzję może podjąć wyłącznie lekarz weterynarii prowadzący leczenie. Weterynarze kontaktują się z zakładami utylizacji zwierząt lub przedsiębiorstwami pogrzebowymi. Schroniska dla zwierząt mogą niezależnie zlecić pochówek zwierząt lub utylizację zwłok zwierzęcych.
Korzyści z posiadania zwierzęcia ze schroniska
Nowy zwierzak to dla wielu właścicieli drogi zakup, dlatego zwierzę ze schroniska jest często tańszą alternatywą. W porównaniu ze zwierzętami hodowlanymi czy wątpliwymi ofertami internetowymi, zwierzęta ze schronisk oddawane są bezpłatnie lub w przypadku zwierzą rasowych za małą kwotę i zazwyczaj są dokładnie badane przez lekarzy weterynarii.
W Niemczech przypadku zwierząt ze schronisk obowiązuje obowiązkowa opłata za ochronę, którą przyszli właściciele zwierząt potwierdzają swoją decyzję o adopcji nowego zwierzęcia i jednocześnie wspierają schronisko. Wysokość opłaty ustalana jest przez kluby indywidualnie dla każdego zwierzęcia. Może to wynosić od 150 do 500 euro w przypadku psa i od 50 do 200 euro w przypadku kota. Hodowla zwierząt często kosztuje wielokrotnie więcej niż opłata za ochronę.
Zwierzę ze schroniska dla zwierząt będzie odpowiednie także wtedy, gdy miałeś już doświadczenie ze zwierzętami, wiesz, jak sobie z nimi radzić lub jeśli chcesz zapewnić starszemu zwierzęciu godny emeryturę. Zwierzęta ze schroniska dla zwierząt są zwykle szkolone w domu i socjalizowane. Jednakże mogą pojawić się dodatkowe koszty ze względu na istniejące wcześniej choroby, nie można tego wykluczyć również w przypadku zwierząt hodowlanych.
Czy psy ze schroniska nadają się na psy asystujące?
Zwierzęta ze schronisk dla zwierząt często cieszą się złą opinią, ponieważ nie bez powodu przebywają w schronisku. Nawet jeśli niektóre z tych zwierząt nie są zaniedbane lub mają trudny charakter, zwykle nie jest to spowodowane zwierzęciem, ale raczej jego wychowaniem i doświadczeniem z ludźmi. Schroniska dla zwierząt na ogół dobrze opiekują się mieszkającymi w nich zwierzętami i umożliwiają im prowadzenie życia odpowiedniego dla gatunku.
Test przeprowadzony na 10 tzw. psach listowych ze schroniska dla zwierząt w Austrii wykazał, że przy odpowiednim i regularnym szkoleniu nadają się one również jako psy do towarzystwa w terapii.
Teoretycznie każdego psa można na psa terapeutycznego lub asystującego wyszkolić . Przy odpowiednim szkoleniu i wystarczającej wytrwałości ze strony właściciela zwierzęcia, zarówno psy rasowe, jak i rasy mieszane mogą osiągnąć imponujące wyniki. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę indywidualne umiejętności i cechy każdego psa i odpowiednio je nagradzać, aby w pełni wykorzystać ich potencjał jako psów asystujących.
Niezależnie od tego, czy jest to duży czy mały pies, rasa czy mieszaniec, przy odpowiednim szkoleniu i wsparciu każdy pies może stać się cennym pomocnikiem i lojalnym towarzyszem osób z różnymi potrzebami i niepełnosprawnościami.
Wesprzyj zwierzę w schronisku dla zwierząt
Wiele polskich schronisk dla zwierząt działa na zasadzie wolontariatu i utrzymuje się z datków pieniężnych. Nie zawsze datki pieniężne są możliwe i konieczne, dlatego schroniska dla zwierząt można wspierać także w inny sposób.
Po konsultacji z personelem schroniska dla zwierząt można również zorganizować darowizny żywnościowe, rzeczowe lub sponsoring dla zwierząt.
Po uzgodnieniu możliwa jest także pomoc w schronisku dla zwierząt lub zajęcia z mieszkającymi tam zwierzętami. Popularnym zajęciem jest na przykład spacer z psami.
Dzięki sponsoringowi wybrane przez Ciebie zwierzę może otrzymać karmę, szczepienia, zabawki i opiekę medyczną.
Istnieją również domy tymczasowe dla zwierząt schroniskowych gdzie zwierzęta czekają na swoich nowych opiekunów i uczą się domowego życia.
Niektóre schroniska lub stowarzyszenia umożliwiają odpisanie od podatku 1,5%.
Jaką rolę nadal pełni schronisko dla zwierząt?
Życie w schronisku dla zwierząt jest pełne wyzwań, ale także nadziei. Schroniska dla zwierząt to miejsca, w których uratowane zwierzęta otrzymują drugą szansę i wsparcie oddanego personelu i wolontariuszy.
Poprzez adopcję i działalność edukacyjną schroniska dla zwierząt pomagają podnosić świadomość odpowiedzialności i troski o zwierzęta. Zwierzęta ze schroniska dla zwierząt często przeżywały trudne chwile, ale są też żywymi przykładami odporności, odwagi i nadziei.
Schroniska dla zwierząt odgrywają kluczową rolę w ratowaniu i znajdowaniu nowego domu dla bezdomnych zwierząt, edukowaniu ludzi w zakresie odpowiedzialnego posiadania zwierząt domowych i promowaniu adopcji.